Udflytning: Det er op til de enkelte ministre
Socialdemokratiets landdistriktsordfører, Magnus Heunicke, ville onsdag på et samråd vide, hvor meget udflytningen af de statslige arbejdspladser vil koste, og hvordan regeringen har beregnet prisen.
”Hvis det er samme beløb, som det der har været ude omkring NaturErhvervstyrelsen, så skal vi helt op og runde næsten to milliarder kroner, men hvis ministeren siger, at det kan klares for halv pris af det, så er vi på en milliard kroner. Hvad vil denne her øvelse egentlig koste?” spurgte Magnus Heunicke (S).
Baggrunden for Magnus Heunickes spørgsmål er, at regeringen indtil videre har afsat 400 millioner kroner til næste års udflytninger. Alene flytningen af cirka 392 medarbejdere i NaturErhvervstyrelsen fra København til Sønderjylland kommer i perioden 2016 til 2019 til at koste 184 millioner kroner. Det har NaturErhvervstyrelsen selv beregnet, skriver Berlingske.
Indsigt
Ditte Lilholm40 årI dag
Fhv. pressechef, Færdselsstyrelsen
Ole Thybo Thomsen64 årI dag
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd
Peter Bruun Sejersen81 år28. maj
Fhv. bestyrelsesformand, Jernbaneklagenævnet, fhv. dommer, Østre Landsret
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager










