Bliv abonnent
Annonce

Udskældt p-selskab vil ikke bøje af for ministres trusler: ”Vi tager den med ro”

Parkeringsselskabet Oparko er blandt de selskaber, der er blevet klaget mest over til transportministeren. Nu vil det ændre praksis.
Parkeringsselskabet Oparko er blandt de selskaber, der er blevet klaget mest over til transportministeren. Nu vil det ændre praksis.Foto: Kristian Djurhuus/Ritzau Scanpix
6. februar 2026 kl. 03.00

I den højspændte konflikt mellem regeringen og dele af den danske parkeringsbranche har én virksomhed skilt sig særligt ud.

Det drejer sig om selskabet Oparko, der af transportminister Thomas Danielsen (V) i Jyllands-Posten er blevet udråbt til intet mindre end bondefangere, der ganske enkelt ikke evner at efterleve dansk lovgivning.

Nu har selskabet erkendt, at dets forretningsmetoder skal justeres.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026