Waterfronts hestekur lander lille plus
29. juni 2014 kl. 08.19
Efter et hæsligt 2012 lykkedes det Waterfront Communication at komme ud af sit netop offentliggjorte 2013-regnskab med et lille plus - men det sker kun efter en skrap hestekur, der har barberet det meste af personaleomkostningerne væk.
Selskabet i Hellerup ejes og ledes af cand.jur. Lars Poulsen, der er tidligere konservativt medlem af Europa-Parlamentet og formand for KU.
Public affairs- og kommunikationsbureauet har været midtpunkt i en betydelig offentlig omtale af, hvordan DSB betalte for at holde en kritisk journalist beskæftiget hos Lars Poulsen med andre emner end netop DSB. Sagen førte til, at Waterfront i dele af offentligheden blev anklaget for uetiske forretningsmetoder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?














