Thomas DanielsenBør indsatsen mod vanvidsbilisme skærpes?
Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.
Mener ministeren, at indsatsen mod vanvidsbilisme bør skærpes ved at give biludlejere og leasingselskaber flere værktøjer til at imødegå vanvidsbilisme?
Skriftlig begrundelse:
Der henvises til artiklen "1.000 vanvidsbilister fanges hvert år – nu vil bilbranchen skrue bissen på" offentliggjort i Jyllands-Posten 15. januar 2026.
Udlejnings- og leasingvirksomheder har i dag mulighed for at få indhentet en privat straffeattest fra potentielle lejere og leasingtagere og dermed få oplysning om, hvorvidt en person tidligere er dømt for vanvidskørsel.
Jeg er dog altid åben for at drøfte yderligere tiltag, der kan styrke indsatsen mod vanvidsbilisme. Jeg har derfor for nylig afholdt et møde med branchen, hvor de blandt andet præsenterede forslaget om mulighed for automatisk validering af kørekort via Kørekortregisteret og oprettelse af et såkaldt advarselsregister.
Jeg kan oplyse, at Færdselsstyrelsen på den baggrund er i gang med at undersøge mulighederne for at etablere automatisk kørekortvalidering, og at styrelsen i den forbindelse blandt andet indhenter oplysninger om de norske erfaringer med et sådant system.
Med hensyn til etablering af advarselsregistre, så er der tale om en aktivitet, der traditionelt forestås af de enkelte brancher selv.
Private virksomheders behandling af personoplysninger med henblik på at advare andre mod forretningsforbindelser med de registrerede er særskilt reguleret i databeskyttelseslovens paragraf 26.
Etablering af et sådant register forudsætter blandt andet Datatilsynets forudgående tilladelse. Udlejnings- og leasingbranchen Side har derfor mulighed for at gå i dialog med Datatilsynet og ansøge om tilladelse til at oprette et advarselsregister.







