Bliv abonnent
Annonce

Ny debat: Præstation eller perfektion - hvor trykker skoen hos de unge?

Stammer unges mistrivsel fra et hårdt pres i uddannelsessystemet, en perfekthedskultur på de sociale medier eller noget helt andet? Det spørger Altinget Uddannelse om de næste uger.
Stammer unges mistrivsel fra et hårdt pres i uddannelsessystemet, en perfekthedskultur på de sociale medier eller noget helt andet? Det spørger Altinget Uddannelse om de næste uger.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
10. oktober 2019 kl. 03.00

Trivslen blandt Danmarks ungdom har længe været til debat, da det står klart, at mange unge ikke trives og har det dårligt.

Men hvorfor står det så skidt til med landets unge? Og hvilken rolle spiller uddannelsessystemet?

På den ene side mener nogle, at mistrivslen skyldes en præstationskultur, der bunder i uddannelsessystemet og dets pres på unge. På den anden side mener andre, at mistrivslen skyldes en perfekthedskultur, hvor manglende rammer og forældreansvar skaber en stræben efter perfekthed.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026