Bliv abonnent
Annonce
Om  
Nora Christiansen

Klimaaktivist får chefpost i Mellemfolkeligt Samvirke

29. november 2018 kl. 16.02

Nora Christiansen bliver ny chef for kampagne og mobilisering i Mellemfolkeligt Samvirke (MS).

Det skriver ngo'en i en pressemeddelelse.

Hun kommer fra en stilling i Greenpeace, hvor hun har arbejdet lige siden år 2000 – de seneste fire år som global kampagneleder i Greenpeace International.

Provokerende galla-stunt
Nora Christiansen gjorde sig bemærket internationalt, da hun under COP15 i 2009 sammen med en spansk Greenpeace-kollega udgav sig for at være udenlandsk statsleder og fik adgang til dronning Margrethes gallamiddag.

Hun nåede at rulle et banner ud med teksten "Politicians talk, leaders ACT", inden de blev pågrebet.

Aktivisterne blev efterfølgende stillet for Københavns Byret, som for første gang i 80 år skulle tage stilling til en anklage om majestætsfornærmelse. De blev frikendt for majestætsfornærmelsen, men aktivisterne fik 14 dages fængsel, mens Greenpeace fik bøde for ulovlig indtrængen og dokumentforfalskning samt for at udgive sig for at være en offentlig myndighed.

I Greenpeace har Nora Christiansen således stået i spidsen for flere af Greenpeaces største kampagner, blandt andet en kampagne mod olieproduktion i Arktis, som har mobiliseret over otte millioner mennesker verden over. Nu skal hun til at kæmpe mod den stigende ulighed i verden.

De store udfordringer
"Klimaforandringer og den tiltagende globale ulighed er ikke bare de største udfordringer verden står overfor, de er også tæt forbundet. Der har aldrig været større behov, for at mennesker organiserer sig for sammen at skabe en bedre fremtid, med større lighed, mindre fattigdom og lige rettigheder for alle. Mellemfolkeligt Samvirke er som del af en global organisation, men samtidig med en stærk lokal forankring unikt placeret til at bidrage hertil," siger Nora Christiansen ifølge pressemeddelelsen.

Hun er uddannet i marketing, business og organisationsudvikling fra Handelshøyskolen BI i Oslo og har tidligere arbejdet for Natur og Ungdom i Norge, hvor hun er fra.

Nora Christiansen tiltræder stillingen som kampagne- og mobiliseringschef i Mellemfolkeligt Samvirke 1. januar 2019.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026