Bliv abonnent
Annonce

Her er de bedst lønnede embedsfolk i Udenrigsministeriet

Det er departementschef Jeppe Tranholm-Mikkelsen, der er den højst betalte embedsmand i Udenrigsministeriet i 2023.  
Det er departementschef Jeppe Tranholm-Mikkelsen, der er den højst betalte embedsmand i Udenrigsministeriet i 2023.  Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
15. august 2023 kl. 05.00

Hvis man arbejder i Udenrigsministeriet og drømmer om at blive en af de embedsfolk, der får den højeste løn, er det en god idé at gå efter en direktørstilling i ministeriet.

Det er nemlig stillingsbetegnelsen for fem ud af de syv embedsmænd fra Udenrigsministeriet, der er på listen over de 100 ansatte ved departementer og styrelser, der i februar 2023 havde den højeste indtægt. 

Se listen her. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026