Om
Abdulhadi al-Khawaja
Maryam al-Khawaja
Abdulhadi al-Khawaja
Maryam al-KhawajaAbdulhadi al-Khawaja modtager særlig menneskerettighedspris

31. maj 2022 kl. 09.00
Abudulhadi al-Khawajas datter, Maryam al-Khawaja, oplyser på twitter, at hendes far modtager en af de vigtigste menneskerettighedspriser, Martin Ennals Award, på torsdag i Geneve for sit livs dedikation til menneskerettighedsarbejde.
I februar 2011, under det arabiske forår i Bahrain, ledte Abudulhadi al-Khawaja fredelige demonstrationer for en demokratisering af landet.
Abudulhadi al-Khawaja blev efterfølgende arresteret og udsat for tortur. Under sin fængsling sultestrejkede al-Khawaja op til flere gange, for at gøre opmærksom på de dårlige vilkår politiske modstandere har i Bahrains fængsler.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv














