Bliv abonnent
Annonce
Om  
Lars Christian Østergreen

Aids-Fondet finder ny direktør

8. april 2021 kl. 13.30

Aids-Fondet får ny direktør ved roret. Det bliver den 43-årige Lars Christian Østergreen, der fremover skal varetage denne stilling.

Det skriver Aids-Fondet i en pressemeddelelse.

Som ny direktør for organisationen vil Lars Christian Østergreen arbejde på at ændre de fordomme og den stigma, der er omkring at leve med hiv.

”Vi har sammen et stort ansvar for at sikre, at ingen skal stå alene med en hiv- eller aids-diagnose, ligesom det ikke skal være et stigma at fortælle, at du har hiv i 2021," udtaler Lars Christian Østergreen i pressemeddelelsen.

Den nye direktør kommer fra en stilling som teamleder i Københavns Kommune.

Derudover har Lars Christian Østergreen også været direktør for Happy Copenhagen. Her har han stået for planlægningen af Copenhagen 2021, en begivenhed for LGBT+ personer.

"Vi er overbeviste om, at Lars Christian Østergreen har, hvad der skal til for at fortsætte og videreudvikle den linje, der er lagt i AIDS-Fondets vision og strategi og til at sikre fortsat politisk opbakning til vores sag, sikre en bæredygtig og sund økonomi, og ikke mindst sikre en organisation i udvikling og trivsel som det bærende fundament," udtaler Gitte Kronborg, der er bestyrelsesforperson for Aids-Fondet.

Lars Christian Østergreen tiltræder stillingen 1. maj.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026