Amnesty-general: Der er brug for at genfortælle menneskerettighederne

6. februar 2018 kl. 04.50
Hun chokerede folk lidt ved at bruge Dansk Folkeparti som eksempel på nogle, der arbejder på en langsigtet dagsorden og hele tiden er dygtige til at springe på aktuelle sager, der understøtter det langsigtede mål.
Dan Hindsgaul
Kommunikations- og policychef i Amnesty
Du kan høre Carsten Terp Beck-Nilsson læse denne artikel op herunder. Få flere lydartikler via iTunes her eller Soundcloud her.
Fakta
Blå bog: Trine Christensen
Født 26. oktober 1971 i København1998: Cand.merc.int., Københavns Handelshøjskole
1999-2009: Researcher, Amnesty International USA, New York
2009-2010: Politisk analytiker, Amnestys Internationale Sekretariat
2010: Policychef, Amnesty International Danmark
2011: Vicegeneralsekretær og policychef, Amnesty International Danmark
2013: Vicegeneralsekretær og daglig leder, Amnesty International Danmark 2016: Generalsekretær, Amnesty International Danmark
Der er et indtrængende blik i Trine Christensens blågrå øjne. Og under de lange, formfuldendte sætninger ligger der en inderlighed i stemmen. En appel om at forstå alvoren i hendes ord.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet
Thomas Feveile58 årI dag
Direktør, behandlingsstedet Oasis
Kirstine Damkjær56 årI dag
Deputy Executive Director for Delivery and Partnerships, UNOPS, fhv. direktør, Danmarks Eksportkredit
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på















