Bliv abonnent
Annonce

Analyse: Tilbage til Irak - ingen nemme løsninger for Obama

Præsident Obama mødes med sine sikkerhedsrådgivere i Situation Room i Det Hvide Hus efter beslutningen om at sende luftstyrker til Irak.
Præsident Obama mødes med sine sikkerhedsrådgivere i Situation Room i Det Hvide Hus efter beslutningen om at sende luftstyrker til Irak.Foto: Pete Souza/Det Hvide Hus
18. august 2014 kl. 09.37

Torsdag i denne uge  - samme dag, som det blev officielt, at den omstridte irakiske premierminister Nouri al-Malikii træder tilbage efter otte år ved magten - meddelte den amerikanske regering, at belejringen af Sinjar-bjerget i det nordlige Irak er slået tilbage.

Om end der fortsat menes at befinde sig omkring 5000 mennesker fortrinsvis fra det kurdiske yazidi-mindretal på bjerget, er det langt fra de desperate masser på anslået 30 - 50.000, som var flygtet dertil i ugen før.

Gennembruddet fandt sted efter gennemførslen af flere angreb mod terrorgruppen IS (Islamisk Stat), som amerikanske kampfly indledte fredag i sidste uge.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026