Analytiker og tidligere diplomat vil hive Dansk Folkeparti i retten: “Det er det værste svineri, jeg nogensinde har været udsat for”

16. december 2024 kl. 03.00
Dansk Folkeparti kan måske se frem til en lidt kedelig julegave.
Forsvarsanalytiker Jacob Kaarsbo og tidligere diplomat og generalkonsul i St Petersborg Jens Worning truer nemlig partiet med et sagsanlæg for at have brugt deres udsagn om Ukraine-krigen på partiets sociale medier uden tilladelse.
"Det er det værste svineri, jeg nogensinde har været udsat for," siger Jacob Kaarsbo til Altinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Ny skyder ambassadør igen
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv














