
Hun har afskaffet en helligdag, sat udlændinge ned i kontanthjælp, indført en ny arbejdspligt og fået en omfattende beskæftigelsesreform igennem, som eksperter kalder for et paradigmeskifte i dansk beskæftigelsespolitik.
Undervejs har hun lagt sig ud med både fagbevægelsen og arbejdsgiverne, men alligevel fik hun begge parter med ombord i en kontroversiel aftale om udenlandsk arbejdskraft i sommer.
Derfor er det næppe udtryk for nogen kæmpe skuffelse fra statsministerens side, at Ane Halsboe-Jørgensen (S) nu bytter Beskæftigelsesministeriet ud med Skatteministeriet - nok snarere en erkendelse af, at resultaterne nu skal ud og leve på en anden måde.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- F&P: Danmark skal bruge pensionsformuen strategisk i den nye verdensorden















