Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Bertel Haarder

Bertel Haarder: Kan vi acceptere, at befolkningen i Europa delvist udskiftes med indvandrere?

Efter min mening er den fortsatte befolkningstilvækst en ægte katastrofe, også for Europa, som bliver en stadigt stærkere magnet for de alt for mange unge uden job og fremtid i Afrika, skriver Bertel Haarder. 
Efter min mening er den fortsatte befolkningstilvækst en ægte katastrofe, også for Europa, som bliver en stadigt stærkere magnet for de alt for mange unge uden job og fremtid i Afrika, skriver Bertel Haarder. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
18. december 2024 kl. 12.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Tillad et kættersk synspunkt i anledning af, at udenrigsministeren har betegnet de lave fødselstal som "den største krise i vort samfund". Jævnfør også David Trads, der her i Altinget 3. maj i år opsummerede sin bekymring på denne måde:

Lad os tage det sidste først: Hvis man skal følge hans tankegang, må det jo betyde, at man i Afrika skal glæde sig over, at befolkningen fordobles på få årtier i kraft af de enorme ungdomsårgange og en fertilitet, der fortsat ligger på 4,1 barn per kvinde!

{{toplink}}
Læs også

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026