Om
Susie Jessen
Peter Skaarup
Inger Støjberg
Susie Jessen
Peter Skaarup
Inger StøjbergDanmarksdemokraterne har valgt udenrigsordfører

20. december 2022 kl. 10.19
En uge efter de historisk lange regeringsforhandlinger er faldet på plads, har Danmarksdemokraterne fordelt ledelsesposter og ordførerskaber mellem deres 14 valgte mandater til Folketinget.
Peter Skaarup bliver gruppeformand, mens Inger Støjberg "selvfølgelig fortsætter som formand", skriver hun i et brev til medlemmerne.
Susie Jessen, som er valgt til Folketinget for første gang, skal være politisk ordfører. Hun har tidligere været politisk konsulent for Kristian Thulesen-Dahl i Dansk Folkeparti, samt politisk konsulent og taleskriver for Brian Mikkelsen i Dansk Erhverv.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv














