Bliv abonnent
Annonce

Danskerne dropper støtten til Syrien

Konflikten i Syrien begyndte i 2011 og har siden da accelereret i omfang. FN har for nyligt appelleret om massiv økonomisk og humanitær hjælp til Syrien og dets nabolande.
Konflikten i Syrien begyndte i 2011 og har siden da accelereret i omfang. FN har for nyligt appelleret om massiv økonomisk og humanitær hjælp til Syrien og dets nabolande.
12. juni 2013 kl. 23.30

Hvis ikke vi skaffer penge inden for to måneder, så bliver vi nødt til at lukke vores hjælpearbejde i Syrien ned til det absolut minimale. I værste fald er vi nødt til at flytte nødhjælp fra børn andre steder i Afrika eller i Asien, hvis man skal hjælpe i Syrien

Steen M. Andersen
Generalsekretær i Unicef
Fakta

Så meget har nødhjælpsorganisationerne samlet ind og brugt på indsatsen i Syrien

Unicef har siden september 2012 modtaget 500.000 kroner i støtte til indsatsen i Syrien.

Red Barnet har siden marts måned 2013 modtaget 80.000 kroner i støtte til indsatsen i Syrien.

Røde Kors har siden februar 2012 modtaget 1,6 mio kr. i støtte til indsatsen i Syrien. Desuden har de modtaget 8,8 mio. kr. fra Udenrigsministeriet. 

Folkekirkens Nødhjælp har ikke en specifik indsamling til Syrien, men har med støtte fra Udenrigsministeriet brugt i alt 4,3 mio kr. på indsatsen i Syrien siden begyndelsen af 2012. 

Dansk Flygtningehjælp har siden marts 2012 modtaget 5 mio. kr. i støtte til indsatsen i Syrien. Desuden har de modtaget 26 mio. kr. fra Udenrigsministeriet.

Caritas har i perioden 1. december 2012 til 31. december 2012 modtaget 430.000 kr. i støtte til indsatsen i Syrien.  

Danskerne holder på pengene, når det kommer til at yde bidrag til den humanitære indsats i Syrien.

Sådan lyder det fra en række danske nødhjælpsorganisationer, der alle betegner situationen i Syrien som en af de værste humanitære katastrofer nogensinde.

Røde Kors har indsamlet 1,6 mio. kr. til Syrien hos private danskere mod f.eks. 35 mio. kr. i sensommeren 2011 til hungersnøden på Afrikas Horn. Og 1,6 mio. kr. er et meget lille beløb i forhold til katastrofens omfang, påpeger Malene Berland Grauslund, kampagneleder hos Røde Kors.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026