Bliv abonnent
Annonce
Om  
Niels Hjortdal

Direktør i Oxfam Danmark stopper

Oxfam Danmark arbejder for at mindske denne uligheden i verden. Lige nu arbejder udviklingsorganisationen i Afrika, Latinamerika og Mellemøsten.
Oxfam Danmark arbejder for at mindske denne uligheden i verden. Lige nu arbejder udviklingsorganisationen i Afrika, Latinamerika og Mellemøsten.Foto: Line Høvik Søby
9. oktober 2024 kl. 11.46

Udviklingsorganisation Oxfam Danmark skal finde en ny International Program Direktør. 

Efter næsten syv år stopper Niels Hjortdal nemlig som direktør.

Det oplyser han i et opslag på LinkedIn

I opslaget citerer Niels Hjortdal fra en meddelelse fra Oxfam Danmark. 

"Niels har med soliditet og dygtighed i sin tid hos Oxfam Danmark bidraget til at styre organisationen gennem mange udfordringer og til en markant vækst i omsætningen. Nu skal der nye kræfter til at tilpasse organisationen til en fremtid, hvor opgaverne ændrer sig. Da Niels ikke indgår i disse planer, fratræder han efter knap syv år som international programchef." 

Læs også

Det er endnu ikke offentliggjort, hvem der skal overtage posten. 

Niels Hjortdal har tidligere været programchef for Red Barnet, landedirektør for MS Tanzania og chef for Danidas Human Right Good Governance programmer i Uganda og Nepal.

Efter en lang karriere, hvor han har beskæftiget sig professionelt med globale udviklingsspørgsmål, fratræder han sin stilling 10. oktober og går på pension. 

 

 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026