Mogens LaursenDødsfald: Fhv. vicedirektør i Danske Bank og Velux-rådgiver Mogens Laursen (93)
Erhvervsmanden med særligt kendskab til fondsverdenen, Mogens Laursen er død, 93 år gammel, skriver Politiken.
Mogens Laursen blev lige efter sin realeksamen i 1948 ansat i den daværende Ordrup-Charlottenlund Bank. Efter nogle år kom han til fondsbørsvekselererfirmaet Benzon & Sundberg.
Som 31-årig arbejdede han for den daværende Haandværkerbanken i Kjøbenhavn, som senere blev til Danske Bank. Her blev Mogens Laursen i over 30 år, de sidste 15 år frem til 1993 som vicedirektør.
Undervejs var der også tid til studieophold rundtom i Europa og i USA samt til forfattervirksomhed inden for emner som obligationer, aktier og pantebreve. Senest skrev han i 1994 'Obligationer og andre Værdipapirer' sammen med Peter Engberg Jensen og Kaj Preskou.
Mogens Laursen var i en periode finansiel rådgiver for blandt andre Villum Kann Rasmussen Fonden og Velux Fonden, ligesom han havde en række bestyrelsesposter. Blandt de længstvarende var i Folmer Wisti Fonden for International Forståelse 1976-2011 og i Else og Mogens Wedell-Wedellsborgs Fond 1991-2017.
Indsigt
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet
Thomas Feveile58 årI dag
Direktør, behandlingsstedet Oasis
Kirstine Damkjær56 årI dag
Deputy Executive Director for Delivery and Partnerships, UNOPS, fhv. direktør, Danmarks Eksportkredit
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”















