Bliv abonnent
Annonce
Om  
Lars Damgaard Nielsen

DR-redaktør indtræder i Folkekirkens Nødhjælp

3. april 2017 kl. 13.18

Efter 7 år som redaktør for sociale medier i DR Medier forlader Lars Damgaard Nielsen public service-institutionen til fordel for en topstilling i Folkekirkens Nødhjælp. Det oplyser han i et opslag på sin Facebook-profil.

I 2010 startede Lars Damgaard Nielsen som redaktør for sociale medier i DR Nyheder, hvor han blandt andet oprettede og drev DR Nyheder på Facebook.

I 2013 rykkede han til DR Medier, og her har han siden da arbejdet på at professionalisere hele DR's indsats på sociale medier, herunder udvikle en samlet social medie-strategi.

I sin nye stilling som director of digital and social media i Folkekirkens Nødhjælp kommer han til at arbejde med ledelse, sociale medier og digitalt indhold.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026