Geske Fischer-HansenFhv. kommunikationschef i Digitaliseringsstyrelsen får job i Røde Kors
I marts valgte Geske Fischer-Hansen at stoppe i sin stilling som kommunikationschef i Digitaliseringsstyrelsen, men fra 1. september er hun at finde som strategi- og kommunikationsrådgiver for Røde Kors’ internationale chef.
Det skriver hun på LinkedIn.
I den nye stilling vil Geske Fischer-Hansen beskæftige sig med strategiudvikling og -eksekvering, ligesom kommunikation, organisations- og kompetenceudvikling samt optimering af processer også vil være i fokus.
”Jeg glæder mig enormt – mest af alt til at få en hverdag med internationalt udsyn og kolleger, der har helt andre fagligheder og nationaliteter end mig selv,” skriver Geske Fischer-Hansen i sit opslag.
Hun er uddannet bachelor i statskundskab fra Københavns Universitet i 1996. Hun har en master i offentlig ledelse og styring fra CBS i 2017.
Geske Fischer-Hansen var fra februar 2012 til april 2018 ansat i Digitaliseringsstyrelsen. Først som kommunikations- og presserådgiver og fra april 2016 som både kommunikations- og presserådgiver samt kommunikationschef for koncernkommunikation. Hun var inden da fra 2006-2012 ansat som kommunikationschef og -rådgiver hos Økonomistyrelsen.
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Veteran: Hvis man vil redde bistanden, må man tale et sprog, Christiansborg forstår
















