Bliv abonnent
Annonce

FN reagerer på rekordhøjt flygtningetal: Danmark bør tage kvoteflygtninge

68,5 millioner mennesker var på flugt fra deres hjem i 2017, viser nye tal fra UNCHR.
68,5 millioner mennesker var på flugt fra deres hjem i 2017, viser nye tal fra UNCHR.Foto: /ritzau/Emilio Morenatti
20. juni 2018 kl. 04.55

Vi har store nok problemer med at integrere de flygtninge, vi allerede modtager. Så vi er slet ikke i en situation, hvor Danmark skal til at modtage kvoteflygtninge.

Martin Henriksen
Udlændingeordfører, Dansk Folkeparti

Den globale flygtningekrise nåede nye højder i 2017, hvor rekordhøje 68,5 millioner mennesker var på flugt fra deres hjem. Det viser ny rapport fra UNHCR.

Derfor appellerer FN's Flygtningehøjkommissariat nu til, at Danmark atter begynder at tage kvoteflygtninge.

"Det ville være et stærkt signal at sende til nogle af de lande, der ligger lige op ad konfliktområderne og huser allerflest flygtninge," siger Elisabeth Arnsdorf Haslund, der er talsperson for UNHCR i Danmark.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026