De blev set som kvinder, der skulle voldtages og dræbes. Alligevel trodsede de Taliban. I dag føler forfatter sig misbrugt af Vesten

15. august 2025 kl. 05.00
Da Taliban indtog Kabul for præcist fire år siden, blev det med ét livsfarligt at være kvindelig fodboldspiller i Afghanistan.
Mens amerikanske militærfly lettede fra Kabul lufthavn med desperate afghanere, der klamrede sig til flyenes hjul, gravede kvindelige fodboldspillere deres trofæer og medaljer ned i baghaven, brændte deres spillertrøjer og skjulte holdbilleder fra kampe.
Taliban-oprørere kørte rundt i Kabuls gader i åbne ladvogne bevæbnet med maskinpistoler. De stoppede kvinder, der ikke havde dækket sig til. Gik fra dør til dør for at finde folk, der havde modarbejdet Taliban i alle de år, Vesten havde kontrolleret hovedstaden. Kvindelige fodboldspillere var en af de grupper, de ledte efter.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet
Thomas Feveile58 årI dag
Direktør, behandlingsstedet Oasis
Kirstine Damkjær56 årI dag
Deputy Executive Director for Delivery and Partnerships, UNOPS, fhv. direktør, Danmarks Eksportkredit
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på














