Hempel Fonden introducerer nyt måleværktøj i FN-regi

29. september 2023 kl. 02.00
Halvvejs mod år 2030 er kun halvdelen af de globale udviklingsmål nået. Det skal der gøres noget ved, lød hovedbudskabet fra dette års FN generalforsamling, som begyndte i sidste uge og fortsætter frem til tirsdag.
Et hovedtema på topmøderne er at gøre midtvejsstatus på vejen mod de globale måls deadline i 2030.
Blandt de danske fonde, som har involveret sig direkte i indsatser, der bidrager til at opfylde de globale mål, er Hempel Fonden. Sidste uge var fondens direktør, Anders Holm, i New York for at præsentere et nyt måleværktøj, der skal få regeringer i lav- og mellemindkomstlande til at prioritere grundlæggende undervisning højere.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Ny skyder ambassadør igen
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv














