Bliv abonnent
Annonce

Her er de nye skribenter til Altinget Udvikling

Året ud vil Poul Nielson, tidligere minister og EU-kommissær, professor Sune Haugbølle, FN-ungdomsdelegat Lise Coermann Nygaard og seniorforsker Nauja Kleist bidrage til debatten på Altinget Udvikling som det nye kommentarhold.
Året ud vil Poul Nielson, tidligere minister og EU-kommissær, professor Sune Haugbølle, FN-ungdomsdelegat Lise Coermann Nygaard og seniorforsker Nauja Kleist bidrage til debatten på Altinget Udvikling som det nye kommentarhold.Foto: DUF, DIIS, Lisbeth Holten/RUC og privatfoto
30. oktober 2024 kl. 05.00

Regeringens nye Afrika-strategi, dansk udviklingsbistand og investeringer i unge har været centrale debatemner dette efterår på Altinget Udvikling.

På samme tid har krigen i Gaza, menneskerettigheder og grøn energi skabt debat. 

Derfor har Altinget Udvikling samlet et nyt hold af kommentarskribenter, der de næste måneder vil dykke dybere ned i de emner og bidrage med holdninger og perspektiver til debatspalterne.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026