Benny Engelbrecht
Peter Juel-Jensen
Kirsten Normann AndersenHer er udvalget, der skal vurdere folketingsvalget

Tirsdag trådte det nye folketing sammen for første gang efter valget 1. november. Her blev Søren Gade (V) valgt som midlertidig formand for Folketinget, og et foreløbigt udvalg til prøvelse af valgene blev nedsat med Benny Engelbrecht (S) i spidsen.
Det oplyser Folketinget.
Opgaven for Udvalget til Prøvelse af Valgene er efter et folketingsvalg blandt andet at undersøge, om valget af hver kandidat lever op til grundloven og valgloven og behandle eventuelle klager over valgene.
Udvalget består af følgende repræsentanter for partierne:
- Benny Engelbrecht (S), formand
- Annette Lind (S)
- Jens Joel (S)
- Mette Gjerskov (S)
- Kasper Sand Kjær (S)
- Anne Paulin (S)
- Malte Larsen (S)
- Peter Juel-Jensen (V)
- Preben Bang Henriksen (V)
- Jan E. Jørgensen (V)
- Kristian Klarskov (M)
- Kirsten Normann Andersen (SF)
- Karina Lorentzen Dehnhardt (SF)
- Hans Kristian Skibby (DD)
- Kenneth Fredslund Petersen (DD)
- Ole Birk Olesen (LA)
- Mai Mercado (K)
- Jette Gottlieb (EL)
- Christian Friis Bach (R)
- Peter Seier Christensen (NB)
- Pia Kjærsgaard (DF)
Efter Udvalget til Prøvelse af Valgene har undersøgt valget, afgiver de en indstilling til Folketinget om, hvorvidt valget af hver enkelt kandidat kan godkendes eller ej.
Hvis en valgt kandidat ikke er i stand til eller ikke ønsker at modtage mandatet, undersøger Udvalget til Prøvelse af Valgene, om der er grundlag for at godkende stedfortræderen.
Folketingets andet møde afholdes onsdag 16. november. Her skal Folketinget stemme om godkendelse af folketingsvalget efter indstilling fra det foreløbige udvalg. Derudover skal Folketingets formand, fire næstformænd og tingsekretærer vælges.
Indsigt
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet
Thomas Feveile58 årI dag
Direktør, behandlingsstedet Oasis
Kirstine Damkjær56 årI dag
Deputy Executive Director for Delivery and Partnerships, UNOPS, fhv. direktør, Danmarks Eksportkredit
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på


















