Højesteret: Delvist åbne døre i straffesagerne mod Hjort og Findsen

Det bliver i en vis grad muligt for offentligheden at følge med, når straffesagerne mod forhenværende Venstre-minister Claus Hjort Frederiksen og chef for Forsvarets Efterretningstjeneste Lars Findsen begynder i slutningen af november.
Det slog Højesteret fast fredag, da de afgjorde, at straffesagerne skal føres for delvist åbne døre.
”Det er bare fantastisk, at Højesteret har sat tingene på plads, man kan undre sig over, at man skulle så langt gennem retssystemet for at få slået søm i,” siger René Offersen, der er Claus Hjort Frederiksens forsvarer, til DR.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Læs også
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på


















