Hver fjerde flygtning fra Syrien rammes af asylstramning

24. juni 2015 kl. 04.30
Udlændingestyrelsen har fra februar til midt i maj givet opholdstilladelse til 197 flygtninge fra Syrien og statsløse ud fra de nye asylregler, som blandt andet begrænser retten til familiesammenføring.
I alt har 809 syriske statsborger og statsløse (inkl. statsløse fra Syrien) fået opholdstilladelse i den tid, de nye regler har været gældende.
Kategorien statsløse dækker potentielt også flygtninge fra andre steder end Syrien, men det antages, at langt hovedparten reelt kommer fra Syrien.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Veteran: Hvis man vil redde bistanden, må man tale et sprog, Christiansborg forstår
















