Bliv abonnent
Annonce

I sin sidste nytårstale talte dronning Margrethe om krigen mellem Hamas og Israel. Læs hele den historiske nytårstale

"Jeg har besluttet, at det er nu, der er det rigtige tidspunkt," lyder det fra dronning Margrethe, der&nbsp;i&nbsp;sin&nbsp;nytårstale&nbsp;annoncerer, at hun vil&nbsp;abdicere&nbsp;14. januar 2024.<br>
"Jeg har besluttet, at det er nu, der er det rigtige tidspunkt," lyder det fra dronning Margrethe, der i sin nytårstale annoncerer, at hun vil abdicere 14. januar 2024.
Foto: Keld Navntoft/Ritzau Scanpix
2. januar 2024 kl. 03.00

Vi har netop fejret julen, den dejlige fest, med juletræ, tændte lys og forventningsfulde børn. I den mørkeste tid på året lyser julen op.

Nu står det nye år for døren, i aften fejrer vi nytårsaften. Foran os ligger et år, som vi møder med forventning, men også med bekymring, for der sker voldsomme ting ude i verden.

Nogle årstal står klart i vores bevidsthed, fordi vi knytter dem til bestemte begivenheder.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026