Jens Stoltenberg advarer: EU's forsvarsambitioner kan svække Nato

OSLO: Nato-generalsekretær Jens Stoltenberg er bekymret for, at EU træder ind på Natos område. Det kan svække det transatlantiske forsvarssamarbejde, hvis det sker.
Det siger han i Oslo, hvor Natos udenrigsministre sammen Sveriges udenrigsminister er forsamlet.
"EU's forsvarsindsats gjort på den rigtige måde er vældig fin, men gøres det på den forkerte måde er det en udfordring for Nato og det transatlantiske samarbejde," lyder det fra scenekanten i Gamle Logen i den norske hovedstad.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet
Thomas Feveile58 årI dag
Direktør, behandlingsstedet Oasis
Kirstine Damkjær56 årI dag
Deputy Executive Director for Delivery and Partnerships, UNOPS, fhv. direktør, Danmarks Eksportkredit
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på














