Jeppe Kofod
Mette GjerskovJeppe Kofod gør comeback som vikar i Folketinget

Det socialdemokratiske folketingsmedlem og forhenværende fødevareminister Mette Gjerskov (S) er blevet sygemeldt, oplyser hun på Facebook.
Derfor bliver tidligere udenrigsminister Jeppe Kofod (S) i den kommende periode suppleant for hende i Folketinget. Han blev ikke valgt ind i Folketinget ved valget 1. november sidste år, hvor han stillede op i Sjællands Storkreds.
Mandatet gik til Mette Gjerskov valgt, men nu tager hun altså orlov i en ukendt periode. Hun var også sygemeldt sidste år på grund af udredning for smerterne. Hun er ramt af en omfattende nervebetændelse, som lægerne har forsøgt at behandle med store doser medicin.
"Imidlertid må vi nu konstatere, at min krop ikke kan tåle den slags medicin – bivirkningerne er simpelthen for voldsomme og gør mig totalt uarbejdsdygtig. Jeg har prøvet alt på hylderne, men har måttet opgive den vej, og er nu stoppet med medicinen, for i stedet at forsøge med ikke-medicinske løsninger," skriver Mette Gjerskov.
"Lægerne siger, at når jeg har reageret så voldsomt, kan det tage måneder, før jeg er klar til arbejde igen og udføre de opgaver, jeg er valgt til."
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Veteran: Hvis man vil redde bistanden, må man tale et sprog, Christiansborg forstår
- Overblik: Fra popmusik og influencerliv til politik om fattigdom og udvikling. Her er de nye udviklingsordførere



















