
Foto: Stephen Maturen/AFP/Ritzau Scanpix
Demokraternes præsidentkandidat og USA's nuværende vicepræsident, Kamala Harris, har valgt guvernør Tim Walz som sin vicepræsidentkandidat. Det skriver hun på mediet X.
"Jeg er stolt over at kunne meddele, at jeg har spurgt Tim Walz om at være min kampagnemakker," skriver Kamala Harris.
Siden præsident Joe Biden trak sig som præsidentkandidat tilbage i juli, og Kamala Harris senere blev valgt som Demokraternes kandidat, har rygterne svirret. Men nu står det klart, at det bliver en erfaren herre, som skal stå ved Kamala Harris' side, når amerikanerne skal stemme til november senere i år.
Den 60-årige Tim Walz er Minnesotas guvernør og har tidligere tjent 12 år i Kongressen. Han har en baggrund som skolelærer og kommer oprindeligt fra Nebraska. Allerede i løbet af eftermiddagen 6. august erfarede en række amerikanske medier, heriblandt CNN og The Washington Post, at valget var faldet på Tim Walz. Men først senere på dagen kom den officielle melding.
"Det er en ære for livet at være sammen med Kamala Harris i denne kampagne. Jeg er all in," skrev Tim Walz på X som reaktion på nyheden.
Tidligere på sommeren blev Donald Trump valgt som Republikanernes præsidentkandidat. I samme ombæring pegede han på senator J.D. Vance som sin vicepræsidentkandidat. Med Kamala Harris' valg af vicepræsidentkandidat rykker valgdagen tættere på, og amerikanerne kender nu de par, de skal vælge mellem senere på året.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Ny skyder ambassadør igen





















