Camilla Schaarup-Jensen vender tilbage til sin forhenværende arbejdsplads hos Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen i Københavns Kommune. Hun skal være daglig leder for indkvarteringen af ukrainske flygtninge, skriver hun i et opslag på LinkedIn.
Camilla Schaarup-Jensen har tidligere været specialkonsulent i Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen, før hun blev ansat som udviklings- og udbudschef i Falck Healthcare.
Dér nåede hun imidlertid kun at være i seks måneder, inden hun fik muligheden for at få lederjobbet i kommunen. Hun ser frem til at vende tilbage til Beskæftigelses- og Integrationsforvaltning og til at hjælpe ukrainske flygtninge.
”Det er en ære at kunne hjælpe til med at skabe gode rammer for mennesker i nød, med en tryg og god indkvartering samt støtte og vejledning, sammen med dygtige sociale viceværter,” skriver Camilla Schaarup-Jensen.
Hun fortsætter stadig som ekstern konsulent for Falck Healthcare og kommer blandt andet til at afholde en mentoruddannelse.
Camilla Schaarup-Jensen tiltræder den nye stilling 1. september.
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
















