
Krigen set med en russers øjne: Det er ”de onde mod de onde”

Det kan godt være at præsident Putin lyver, men den er lige så gal hos de europæiske ledere.
Nogenlunde sådan lyder det fra en højtuddannet russer i Moskva, som er ven med Altingets chefredaktør, Jakob Nielsen. De to begyndte en skriftlig korrespondance, da krigen i Ukraine spidsede til, og i dagens Ajour fortæller chefredaktøren om brevvekslingen.
Ligesom i Europa var der både en trist og bekymret stemning i Moskva den morgen, Putin sendte tropper ind i Ukraine, fortæller chefredaktørens ven. Men samtidig oplever han også en stor respekt for Putins styrke.
Hør mere i dagens Ajour, hvor vi spørger, hvad en russisk borger tænker om krigen, om Putin og om fremtiden for Ukraine?
Læs også

Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv















