Med rekordfart har borgerforslag om støtte til Palæstina sat kurs mod Folketinget

1. november 2023 kl. 12.10
56.032 danskere har i skrivende stund onsdag middag sat deres underskrift på et borgerforslag om at sende flere bistandskroner til palæstinenserne og en dansk fordømmelse af israelske krigsforbrydelser i Gaza.
De mange støtteerklæringer er strømmet ind på bare to dage.
Det er med andre ord et af de borgerforslag, der på kortest tid er nået over tærsklen til Christiansborg. Det oplyser Folketinget til Altinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling















