Mette Gjerskov
Kasper Roug
Birgitte VindMette Gjerskov på vej tilbage til Christiansborg efter længere tids sygdom

Mette Gjerskov er enstemmigt genvalgt som folketingskandidat for Socialdemokratiet efter længere tids sygdom.
Det skriver hun selv på sin Facebook.
Mette Gjerskov sygemeldte sig tilbage i september 2021 på grund af længerevarende smerter i kroppen forud for, at hendes milt bristede.
Det medførte en mindre ordførerrokade i partiet, hvor Brian Bressendorff trådte ind som suppleant i Folketinget. Mette Gjerskovs ordførerskaber gik til Kasper Roug og Birgitte Vind som henholdsvis miljøordfører og verdensmålsordfører.
Nu er hun klar til at komme tilbage til Christiansborg, efter hun lørdag 2. april blev genvalgt i Roskildekredsen.
"Jeg gør hvad jeg kan for at komme tilbage så hurtigt som muligt, selvom det tager lidt tid endnu. Jeg savner jer alle sammen, savner samtaler, diskussioner og den daglige kamp for en bedre, fredeligere og grønnere klode. Og som mange nok har regnet ud for længst: Jeg keder mig! Jeg trives langt bedre i en travl politisk hverdag end nu, hvor jeg primært må nøjes med at passe på mig selv," skriver Mette Gjerskov.
Mette Gjerskov har været valgt til Folketinget siden 2005, hvor hun har bestredet en række tillidsposter, heriblandt udviklingsordfører, klima- og energiordfører og senest miljø- og verdensmålsordfører.
Derudover var hun minister for fødevarer, landbrug og fiskeri i perioden 2011-2013 under Helle Thorning-Schmidts regering.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde


















