Minister lander aftale om hadprædikanter og religiøse skilsmisser: "Vi er ikke i mål endnu"

Grebet skal strammes om trossamfund, som samarbejder med hadprædikanter, og der skal gribes ind over for religiøse og kvindeundertrykkende skilsmissekontrakter.
Sådan lyder det fra kirkeminister Morten Dahlin (V) og en stribe partier i Folketinget, som onsdag er klar med en ny aftale om regulering af trossamfund i Danmark.
“Nu er vi blevet enige om at gøre en ekstraordinær indsats for at komme problematisk ægteskabspraksis og de her kvindeundertrykkende skilsmissekontrakter til livs,” siger Morten Dahlin til Altinget og tilføjer:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- F&P: Danmark skal bruge pensionsformuen strategisk i den nye verdensorden














