Sten ScheibyeNovo Nordisk Fonden får nyt bestyrelsesmedlem
Novo Nordisk Fonden har på et bestyrelsesmøde tirsdag valgt Lars Munch som nyt medlem af bestyrelsen.
Det skriver Novo Nordisk Fonden i en pressemeddelelse.
Fonden har søgt efter et bestyrelsesmedlem med baggrund i civilsamfundet siden marts 2017, hvor Karsten Dybvad, der er administrerende direktør i Dansk Industri, trådte ud af bestyrelsen - og bestyrelsesformand Sten Scheibye glæder sig over, at det nu er Lars Munch, der overtager den ledige plads.
”Med Lars Munch får vi en person ind i bestyrelsen, der har stor indsigt i samfundsforhold, økonomi, kultur og medier. Vi ser frem til at kunne drage nytte af hans mange kompetencer og lange erfaring,” siger Sten Scheibye i pressemeddelelsen.
Lars Munch er ud over posten i Novo Nordisk Fonden også formand for bestyrelsen i henholdsvis JP/Politikens Hus, Louisiana – Museum of Modern Art, BRFfonden og SOS Børnebyerne og medlem af bestyrelsen i kapitalfonden Axcel. Han har tidligere været blandt andet administrerende direktør for først Dagbladet Politiken og siden JP/Politikens Hus fra 1999 til 2004 og direktør i Bonnier-koncernen i en årrække.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet
Thomas Feveile58 årI dag
Direktør, behandlingsstedet Oasis
Kirstine Damkjær56 årI dag
Deputy Executive Director for Delivery and Partnerships, UNOPS, fhv. direktør, Danmarks Eksportkredit
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”














