Ny milliardrekord i danske hjælpeorganisationer

Danske hjælpeorganisationer fortsætter sin årelange vækstkurve. Det viser Altingets gennemgang af regnskaberne hos 21 udviklingsorganisationer.
I alt 9,9 milliarder kroner fik de i kassen i 2022 mod 9,1 milliarder kroner året før. Dermed er sektorens omsætning mere end fordoblet siden 2010, hvor de 21 organisationer omsatte for i alt 4,8 milliarder kroner.
1. Dansk Flygtningehjælp
3,3 milliarder kroner
2. Dansk Røde Kors
2,0 milliarder kroner
3. Folkekirkens Nødhjælp
981,6 millioner kroner
4. Red Barnet
618,6 millioner kroner
5. Unicef Danmark
492 millioner kroner
6. Plan Børnefonden
438,1 millioner kroner
7. Oxfam Danmark
341,5 millioner kroner
8. SOS Børnebyerne
311,1 millioner kroner
9. Læger uden Grænser
270,5 millioner kroner
10. Mellemfolkeligt Samvirke
251,5 millioner kroner
11. Dansk Folkehjælp
164,5 millioner kroner
12. WWF verdensnaturfonden
150,6 millioner kroner
13. Care Danmark
134 millioner kroner
14. Mission Øst
133,7 millioner kroner
15. Danmission
95,6 millioner kroner
16. Caritas Danmark
82,5 millioner kroner
17. Adra Danmark
76 millioner kroner
18. Sex & Samfund
57 millioner kroner
19. Verdens Skove
35 millioner kroner
20. Aids Fondet
29,1 millioner kroner
21. Vedvarende Energi
16 millioner kroner
Kilde: Organisationernes seneste regnskaber
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv














