Oxfam IBIS ansætter 3F's chef for marketing og medlemskommunikation, Louise Balleby Thomsen, som ny kommunikations- og engagementschef.
Det skriver Oxfam IBIS i en pressemedelelse.
”Vi glæder os helt enormt til at få Louise Balleby Thomsen med på holdet. Hun har vist, at hun kan sikre kommunikation, der virker, og som skaber handling. Louise er kreativ og nytænkende og samtidig en, der får tingene gjort og som hurtigt skaber nye systemer, der gør opgaverne lettere fremadrettet,” siger Oxfam IBIS’ generalsekretær Kristian Weise i samme pressemeddelelse.
Louise Balleby Thomsen har været ansat i 3F i seks år og tiltræder stillingen hos Oxfam IBIS den 1. juni i år.
”Jeg glæder mig meget. Uligheden både i Danmark og resten af verden vokser. Og corona og kampen om vacciner viser, hvor hurtigt vi vender blikket indad og glemmer resten af verden. Der er brug for en stærkere stemme til dem, der ikke bliver hørt. Det giver Oxfam IBIS, og jeg kan slet ikke vente med at komme i gang med at engagere flere i kampen mod ulighed,” siger Louise Balleby Thomsen.
Ofxam IBIS's nye chef for kommunikation og engagement er uddannet cand.design fra KADK og har en master i Cross-Media Communication.
Før Louise Balleby Thomsens ansættelse i 3F fra 2015 var hun ansat hos Alka Forsikring og hos Teknisk Landsforbund.
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund















