Bliv abonnent
Annonce
Om  
Helle Hende Stærmose
Dorthe Petersen

Pigespejderne modtager PlanBørnefondens Pigepris

11. oktober 2021 kl. 10.00

De grønne pigespejdere modtager PlanBørnefondens Pigepris 2021.

Det skriver PlanBørnefonden på LinkedIn.

Prisoverrækkelsen fandt sted lørdag i anledning af FN’s Internationale Pigedag 11. oktober.

“Prisen fik de (pigespejderne red.) for deres vigtige arbejde med at nedbryde stereotype kønsnormer herhjemme og hjælpe tusindvis af unge piger med at få selvtillid,” skriver PlanBørnefondens direktør Dorthe Petersen på LinkedIn.

Ud over pigespejdere var Naima Yasin og Ingrid Baraka, der står bag podcasten A Seat At The Table, og Aphinya Jatupariskul, forperson for non-profit organisationen The Red Van, nomineret.

"Vi ved, at skal vi nå til at køn ikke sætter begrænsninger for nogen, skal vi starte i børneværelset. Det er en kæmpeære at modtage prisen i et stærkt selskab med A Seat at the Table og The Red Van, som også hver dag gør en forskel for piger og kvinder," skriver generalsekretær hos de grønne pigespejdere Helle Hende Stærmose på LinkedIn.

Ud over anerkendelsen modtager vinderen af prisen 20.000 kroner fra TuborgFondet, som skal bruges på at styrke nye eller eksisterende initiativer, som kan fremme vinderens sag yderligere.

Tidligere vindere af prisen:

  • 2020: Nagin Ravand
  • 2019: Anja Leighton, 
  • 2018: Faridah Nalumansi og Zaharah Nakayiza
Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026