I sit journalistiske virke har Maria Jencel beskæftiget sig med piger og kvinders rettigheder. Nu skal hun arbejde videre med emnet som ambassadør for Unicef.
Det skriver Unicef i en pressemeddelelse.
"Jeg glæder mig til at stå skulder ved skulder med Unicef i arbejdet for især pigers rettigheder. Ligestilling er en menneskeret, og derfor er det vigtigt for mig at kaste lys over de strukturelle uligheder, jeg oplever hver eneste dag i vores samfund. Både herhjemme – men også ude i verden," udtaler den nyudpegede ambassadør.
I september udgav Maria Jencel podcasten ”De Usynlige Kvinders Klub” i samarbejde med Unicef. Podcasten har til formål at stille skarpt på ligestillingsproblemer og rettigheder for piger og kvinder i den vestlige verden med global perspektivering til pigers rettigheder i hele verden.
Maria Jencel har tidligere været journalist og radiovært ved DR samt udenrigskorrespondent for Berlingske. Den erfaring skal hun bruge hos Unicef til at skabe opmærksomhed omkring ligestilling, pigers rettigheder og organisationens arbejde for børn i hele verden.
Når Maria Jencel indtræder i ambassadørkorpset hos Unicef, bliver hun en del af et hold, der i forvejen består af Sofie Østergaard, Rasmus Brohave, Rasmus Kolbe og Joakim Mæhle.
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl


















