Rådgiver til Madagaskar for Danmission
27. januar 2016 kl. 11.35
Danmission har ansat 54-årige Agyedho Othwonh Bwogo som ny udviklingsfaglig rådgiver. Fra februar skal hun stå for organisationens fattigdomsbekæmpelse og føre tilsyn og følge op på organisationens projekter på Madagaskar.
Det skriver Global Nyt.
”Jeg glæder mig til at bidrage med mine erfaringer og store interesse for at arbejde med fattigdomsbekæmpende projekter, der hviler på de kristne værdier, liv og menneskesyn,” siger Agyedho Othwonh Bwogo om sine nye arbejdsopgaver.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- F&P: Danmark skal bruge pensionsformuen strategisk i den nye verdensorden














