Bliv abonnent
Annonce

Regeringen åbner eksportpulje med kapacitet på 500 millioner kroner til Afrika

Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
16. maj 2025 kl. 10.25

Regeringen lancerer en ny Afrika-facilitet med en samlet kapacitet på 500 millioner kroner for at støtte danske virksomheder på de afrikanske markeder.

Det skriver Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

"De afrikanske lande rummer et enormt potentiale. Men langt de fleste er også forbundet med høj investeringsrisiko. Derfor er der behov for risikovillig finansiering, så vi understøtter samhandel med afrikanske lande. Det her er en oplagt mulighed for at fremme industrier, som vi i Danmark er enormt stærke på, på nye markeder," lyder det fra erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026