Rekorddonation fra danske fonde fylder FN’s tomme madkasser

8. maj 2026 kl. 14.10
Dampende grød af lokalt dyrkede kartofler eller hirsegrød med mango. For tusindvis af børn i østafrikanske lande er skolemaden ikke bare et måltid — det er grunden til, at de overhovedet møder op i skolen. Nu skal langt flere børn have del i den mad.
Novo Nordisk Fonden og Grundfos Fonden har indledt en ny fase af deres partnerskab med FN's Fødevareprogram (WFP). Det betyder, at fondene samlet stiller 580 millioner kroner til rådighed over de næste fem år til skolemadsprogrammer i Uganda, Kenya og Etiopien.
Nye penge i en tid med skrumpende nødhjælp
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Folketingets øverste ledelse kan underkende centralt udvalg i strid om Afghanistan-eftermæle
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
Nyhedsoverblik
Afghanistan redegørelsen og debat i Udenrigspollitisk Nævn

Folketingets øverste ledelse kan underkende centralt udvalg i strid om Afghanistan-eftermæle

Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse

Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt














