Rekorddonation fra danske fonde fylder FN’s madkasser

8. maj 2026 kl. 14.10
Dampende grød af lokalt dyrkede kartofler eller hirsegrød med mango. For tusindvis af børn i østafrikanske lande er skolemaden ikke bare et måltid — det er grunden til, at de overhovedet møder op i skolen. Nu skal langt flere børn have del i den mad.
Novo Nordisk Fonden og Grundfos Fonden har indledt en ny fase af deres partnerskab med FN's Fødevareprogram (WFP). Det betyder, at fondene samlet stiller 580 millioner kroner til rådighed over de næste fem år til skolemadsprogrammer i Uganda, Kenya og Etiopien.
Nye penge i en tid med skrumpende nødhjælp
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Udvikling fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling















