Bliv abonnent
Annonce

Ny DI-chef vil bruge dansk erhvervsliv som løftestang for rettigheder i Afrika

Stigende oliepriser som følge af krigen i Mellemøsten har ledt til omfattende strejker, uroligheder og lukkede butikker i Kenyas hovedstad Nairobi.
Stigende oliepriser som følge af krigen i Mellemøsten har ledt til omfattende strejker, uroligheder og lukkede butikker i Kenyas hovedstad Nairobi.Foto: Tony Karumba/AFP/Ritzau Scanpix
21. maj 2026 kl. 10.35

Spørgsmålet om, hvilken rolle danske virksomheder skal spille i udviklingssamarbejdet, hvordan og hvorfor har i årtier været del af udviklingsdebatten herhjemme. Altinget har spurgt DI's nye regionale direktør i Østafrika, Erik Thomas Johnson om, hvorfor det giver mening for ham at synliggøre dansk erhvervsliv på det østafrikanske marked.

Hvorfor har du søgt jobbet ?

”Den røde tråd gennem min karriere har været kampen for retfærdighed — for at mennesker kan opnå deres rettigheder, og for at bruge vækst som løftestang til bæredygtighed. Gennem de sidste 15 år er det blevet soleklart for mig, at ordentlige rammevilkår og økonomisk vækst er vejen til at gøre udviklingslandene selvstændige.”

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026