Søren Lippert
Lars FindsenSøren Lippert stopper som direktør i Lars Findens tænketank

Søren Lippert stopper som direktør i Lars Findsens sikkerhedspolitiske tænktetank Ny Verden.
Det skriver Søren Lippert i et opslag på sin Linkedin.
Han skal i stedet stå i spidsen for sit eget nystiftede forum Geopolitik med fokus på politisk analyse af Europas og Vestens rolle i den nye verdensorden.
Lippert tiltrådte stillingen som direktør i den tidligere FE-chefs tænketank i juni 2025, men trækker sig nu efter uenigheder i bestyrelsen om den fremadrettede finansering af tænketanken:
"Mit virke i Tænketanken Ny Verden stopper. Årsagen er, at bestyrelsen ikke er enig i strategien for, hvordan der bedst bliver skabt en langsigtet, bæredygtig økonomi for tænketanken."
Ifølge Geopolitiks hjemmeside skal forummet anlægge 'et tværfagligt og bredspektret perspektiv på geopolitikkens stigende dominans'.
Om det kommende arbejde i Geopolitik skriver Lippert:
"Jeg møder stor opbakning til indsatsen, og derfor har jeg samlet et advisory board af nogle af landets dygtigste og mest erfarne mennesker, der kommer med hvert deres perspektiv på forandringerne."
GeoPolitiks advisory board består af blandt andre professor dr.phil Vincent Hendricks, politisk analytiker Hans Engell, direktør i Divers Nina Groes og politisk kommentator Søs Marie Serup. De to sidstnævnte er også en del af Ny Verdens advisory board.
Søren Lippert er tidligere TV2-vært på programmet 'Lippert' og var inden da særlig rådgiver for forhenværende minister Nick Hækkerup (S) i forsvarsministeriet og udenrigsministeriet.
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- Udviklingsbistand bør ikke spændes for en sikkerhedspolitisk vogn
- Veteran: Hvis man vil redde bistanden, må man tale et sprog, Christiansborg forstår
- Iværksætter: Afrika har brug for skalerbare forretninger, ikke flere impact-skemaer
- Overblik: Fra popmusik og influencerliv til politik om fattigdom og udvikling. Her er de nye udviklingsordførere




















