
19. marts 2024 kl. 15.30
Tidligere folketingsmedlem for Konservative Katarina Ammitzbøll bliver bæredygtighedschef for virksomheden Hilti, der fremstiller værktøj og maskiner til byggeindustrien.
Det skriver hun selv på Linkedin.
"Byggesektoren står for 12 procent af den globale CO2-udledning, og hele værdikæden inklusiv opvarmning, vedligehold og nedrivning står for 37 procent af den globale CO2-udledning. Cirka 50 procent af udvindingen af naturressourcer anvendes i byggebranchen. Glæder mig til at være en del af en ambitiøs virksomhed og et stærkt team," skriver Katarina Ammitzbøll.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på


















