Bliv abonnent
Annonce
Om  
Michael Bach Petersen

Udlandsdanskernes interesseorganisation får ny generalsekretær

28. april 2022 kl. 10.00

Danskere bosat i udlandet får fra 1. juni ny frontperson. Michael Bach Petersen bliver nemlig ny generalsekretær for udlandsdanskernes interesseorganisation Danes Worldwide. Han afløser lederen siden 2010 Anne Marie Dalgaard, der stoppede i februar.

Det skriver Danes Worldwide i en pressemeddelelse. 

Michael Bach Pedersen kommer til at stå i spidsen for Danes Worldwides arbejde for at gøre det lettere at være dansker i udlandet. Organisationen kæmper for at udlandsdanskere skal have så mange rettigheder som muligt i forhold til danskere bosat i Danmark. 

"Vi byder vores nye generalsekretær varmt velkommen og glæder os til samarbejdet – og der er jo nok af opgaver at tage fat på for at forbedre mulighederne for udlandsdanskerne og give gode muligheder for at lære dansk," skriver Danes Worldwide i pressemeddelelsen. 

Op til det kommende folketingsvalg sætter Danes Worldwide fokus på, at Danmark halter langt bag andre europæiske lande, når det gælder muligheden for at stemme, hvis man er bosat i udlandet. 

Michael Bach Pedersen kommer med ti års erfaring fra Udenrigstjenesten, hvor han blandt andet har været ansat i Udenrigsministeriet og udstationeret som ambassadesekretær på den danske ambassade i Egypten.

De seneste 15 år har han beskæftiget sig med digitaliseringsområdet - senest som direktør for forretningsudvikling og kunderelationer i cBrain.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026