
Vælgerne er meget positive over for midterregeringer – og det brede samarbejde over midten får altid altid pæn opbakning af respondenterne i meningsmålingerne. I princippet altså.
For når vælgerne ser en midterregering materialisere sig i praksis, er begejstringen noget mindre. Så strømmer vælgerne ud af butikken til højre og venstre. Hele 7 procentpoint har forladt SVM til fordel for rød blok, mens 5,5 procentpoint af regeringspartiernes vælgere er gået over til blå blok. Det viser en ny analyse af vælgervandringer af professor ved KU Kasper Møller Hansen for Altinget.
Pia OD ude med snøren
Den absolut største enkeltbevægelse mellem partier foregår mellem S og SF, hvor SF-formand Pia Olsen Dyhr har begivet sig ud på en usædvanlig vellykket fisketur i det socialdemokratiske vælgerhav. Hele 5 procentprocent har S-formand Mette Frederiksen måttet afgive til rivalerne til venstre, og dermed fortsætter bevægelsen, der i første kvartal lød på 3,9 procentpoint. Dertil kommer et lille skvæt til Enhedslisten svarende til et enkelt mandat.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Ny skyder ambassadør igen















