
Martin Keller har slået et slag for planteriget, siden han gik på skærmen i DR’s “Naturpatruljen” og TV 2’s “Martin og Ketil”. Siden da er passionen for verdensudvikling og planternes betydning kun vokset.
Det har ført til, at han nu træder til som verdensmålschef for Dansk Vegetarisk Forening, oplyser DVF.
Martin Keller forlader dermed sin nuværende stilling som verdensmålskonsulent for Københavns Kommune, men holder fast i sit fokus på verdensmålene.
I den nye stilling skal han nu forene sine kompetencer med foreningens politiske interesser og jonglere arbejdsopgaver indenfor public affairs, formidling og begivenheder.
Det indebærer ansvaret for at engagere flere aktører i foreningens arbejde for omstilling af fødevaresystemet og formidle sammenhæng mellem plantebaserede fødevarer og verdensmålene til festivaler, fødevaremesser og andre begivenheder.
Her kan Martin Keller særligt trække på sine erfaringer fra sit seneste arbejde for Københavns Kommune med at udvikle projekter vedrørende domer, "Intelligente Events" og formidle betydningen af bæredygtig udvikling og FN's 17 verdensmål.
Derudover kan han bidrage med sin erfaring som foredragsholder og formidler indenfor naturvidenskab og verdensmål som ambassadør for Unicef, Fairtrade og Verdensnaturfonden, som han fortsat er den del af.
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl


















